Psikoloji

Olumlamalar

Konuşmaya başladığımız ilk andan beri sarf ettiğimiz kelimeler ile yaşadığımız evrende bir etki bırakıyoruz.

Öyle ki sadece anlamsal olarak da değil, sesin titreşimi sebebi ile de kimi zaman yaralayıcı kimi zaman iyileştirici oluyoruz, bazen isteyerek bazen istemeyerek.

Bizim jenerasyonun (90’lar kuşağı) çoğunun aşina olduğu fantastik filmlerden bir tanesi olan Harry Potter serisinde bilge müdür Albus Dumbledore’un bir sözü bu durumu çok güzel açıklıyor.

@bilinclizihin (instagram)

Şüphesiz ki hiç biriniz bu durumda benden farklı düşünmüyorsunuz, kelimelerin ne kadar kırıcı olabileceğiyle alakalı eminim sizin de bir çok anınız vardır bunun ile alakalı.

Bazen ebeveynden, bazen arkadaşınızdan ve bazen ise sevgilinizden duyduğunuz güzel sözler ile dolu anlar, çoğunuzun hayatındaki en güzel anların önemli sebepleriyken aksi durumlardan bahsetmek dahi istemiyorum, bitmeyen kavgalar ve öfkeli anların sebebi bazen sadece bir cümle olabiliyor.

Olumlama(affirmation) belirli cümle kalıplarını tekrarlayarak bu cümleyi bilinçaltımıza işlemeye çalışma çabasıdır.Bunun için standart uygulama belirli olumlama kalıplarını defalarca tekrar ederek bunun bilinçaltımızda pozitif düşünce yükü oluşturmasını sağlamaktır.

Örnek Olumlama Kalıpları

Özgüven

Ben mükemmel bir yaratıcıyım, keyif alacağım hayatı yaratıyorum.

Kendimle alakalı bütün olumsuz duyguları bırakıyor ve iyileri kabul ediyorum.

İçgüdüme güveniyorum ve her zaman başarılı seçimler yapıyorum.

Bütün potansiyelimi yaşıyorum.

Hayat yolculuğuna güvenmeyi öğreniyorum.

Başarı

Ben cesaretleyim.

Ben, her zaman ve gelecek zamanda, yeterliyim.

Hedefime odaklıyım ve işim konusunda tutkuluyum.

Olmaya başladığım süper başarılı insan gibi karar veriyorum.

Katkı sağlayacak mükemmel fikirlerim var.

Zenginlik (Bolluk&Bereket)

Ben para mıknatısıyım.

Daha fazla paraya sahip olmayı hakediyorum.

Zenginlik bana çabasızca ve aniden geliyor.

Para bana beklediğim ve beklemediğim yerlerden geliyor.

Her gün daha fazla parayı kendime çekiyorum.

Farklı Olumlama Uygulamaları

80’lerde Amerika’da bu teknik(olumlama) daha çok uykuya dalış esnasında teyibe kaydilen olumlama kalıplarıyla tekrarlanıyorsa da olsa, bir çok dinde farklı şekillerde asırlardır bir ritüel halinde yapılıyor.

Coğrafyamız sebebiyle aşina olduğumuz İslamiyette zikir denilen uygulama bunun en güzel örneklerinden bir tanesi.

Son senelerde ülkemizde de bir çok farklı şekilde uygulanan bu olumlama cümleleri için bir çok farklı yorumlama mevcut.

Bu konuda yazılan en güzel kitaplardan bir kaçını yazdığını düşündüğüm Pierre Franckh, olumlama kalıplarını seçerken popüler olandan öte kendimize yakın olan olumlama kalıbını seçmemiz gerektiğini söylüyor.Sonuç olarak hepimizin bilinçaltı birbirinden farklı kalıplar ile dolu ve herkesin ilacı doğal olarak farklı.

Geleneksel metotlardan öte, benim kendi araştırmalarımda esasen amacım bu olumlamaların subliminal olarak vermeye çalışmak oldu.

Bundan öncelikli sebeplerden bir tanesi yine hazine dolu Napoleon Hill-Düşün ve Zengin ol kitabından kendi kendine telkin prensibinde Pierre Franckh’e benzer şekilde bilincimizin olumlamaları bilinçaltına yollarken yargılayacağıydı.Yani geleneksel metotlarda bilincin süzgecinden geçen olumlamalar bilinçaltına ulaşıyordu.Ancak sübliminal metotlarda bilincin süzgecine uğramayan olumlamalar direkt bilinçaltına ulaşıyor.

Subliminal Telkin Nedir?

Subliminal telkin, bir başka obje içersine saklanan görsel ve işitsel mesajların bilinçaltına yollanmasıdır.

Bu metot senelerdir pazarlama, satış ve siyasette kullanılmaktadır.

Bunu size birçok farklı görsel ile burda açıklardım ancak kendilerinden telif yemek istemiyorum, dilerseniz bunu aşağıdaki siteden araştırabilirsiniz.Türkçe kaynakların çoğu kendisinin bu çalışmasından alıntıdır.

http://yagmurkucukbezirci.com/

Bilinçaltı garip bir kavramdır ve zaman kavramı yoktur.Örneğin bir yemeğin kokusu belki size annenizin mutfağını hatırlatabilir.

Double exposure portrait of young woman and cigarette smoke isolated on white

Markaların asıl yaptıkları insanların kendilerini başarılı, özgür ve mutlu hissetmesini sağlayan sahnelerle, pazarlamak istedikleri ürünle ilgili sizde belirli duyguları bilinçaltınızda size kendinizinki gibi hissettirmektir.

Örneğin motor gücü yüksek arabalar güç ve iktidarı simgeler ve bu güç&iktidara erişmek isteyenler tarafından daha çok arzulanır.

Reklamlar ile yapılmak istenen, insanlara çekici gelen bir sahneye çapa atmaktır, yani bilinçaltında esasen bu aracı alırsanız bu güç ve iktidar sizin olur derler.Görsel bununla pek alakalı olmadı ama çok hoşuma gitti, idare edin 🙂

Aşağıdaki kendi tekniğimle hazırladığım video süresince 200-300 adet olumlama siz müziğin ve manzaranın keyfini çıkarırken, bilinçaltınıza etki etmek için tasarlanmıştır.Klasik müzik kullanmamın sebebi nöral bağlantı hızını arttırması.

Burda kullanılan teknik sizin bilincinizin algılayamayacağı ancak bilinçaltınıza sirayet edecek şekilde kaydedilmiş kaydın, 2.ses olarak kayda eklenmesi ile yapılmıştır.Bunun için spesifik desibel ve frekans aralıkları mevcuttur.Bu konuda merakınızı yukarıda verdiğim linkteki akademik bilgiler ile tatmin edebilirsiniz.Bu konu birçok farklı uygulama ile ispat edilmiştir.

Bu şekilde yapacağınız olumlamalar bilincinizin süzgecinden geçmeyeceği için daha etkili ve başarılı olacaktır ve de aynı zamanda 5 dakikalık süreçte dinleyeceğiniz ortalama olumlama sayısı 300-400 arası olacaktır.Şimdiden iyi dinlemeler:)

Bu ve buna benzer bilgiler için beni instagram hesabımdan da takip edin 🙂

Kişisel olumlama kayıtları için ;

bilinclizihin.com

Spotify;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir