Beslenme

Hara Hachi Bu!

1940’larda dünyada insan yaşamı ortalama 48 yıldı. 70’lerde 65’e yükseldi. 2025’te bu oranın 73 olması bekleniyor. Şu anda dünya üzerinde ortalama yaşam süresinin en uzun olduğu yer ise 81.2 yıl ile Japonya’nın Okinawa Adası.

“Midenin yüzde 80’ini doldur!” Yıllardır ne kadar yememiz gerektiği hakkında onlarca öneri duyuyoruz, sanırım duymaya da devam edeceğiz. Bir de bunu Japonlar’dan duyalım ‘’Hara Hachi Bu!’’

Japonya’da yemekten önce yada hemen sonrasında tekrarlanan en yaygın deyişlerden birisi “hara hachi bu” cümlesidir. Yani “Midenin yüzde 80’ini doldur!”. Kadim bilgelik tıka basa yemek yememeyi tavsiye eder. Bu yüzden Okinawalı’lar, aşırı yiyerek hücresel oksidasyonunu hızlandıran uzun sindirim sistemi süreciyle bedenlerini yormak yerine kapasitelerinin %80ine geldiklerini hissettiklerinde yemeyi bırakırlar.

Son olarak beslenme stillerine baktığımızda, Okinawalıların bizim için daha şaşırtıcı olacak bazı alışkanlıkları olduğunu görüyoruz. Japonlar az yeme hususunda kendilerine göre birkaç metod belirlemişler.

Mesela sofra; yemeklerin küçük küçük tabaklara, minik porsiyonlar halinde konulması ve bütün tabakların sırayla değil aynı anda servis edilmesiyle hazırlanıyor.

Van’lıların ataları Okinawalılarmış:))

Şaka bir yana, tüm çeşitleri bir arada görmek çok yemiş hissi uyandıracağından, az yiyerek kalkmayı başardıkları söyleniyor. Yani önce gözlerini doyuruyorlar, çok doymadan sofradan kalkıyorlar. Fast food yerine bilinçli bir şekilde ‘’Slow-Food’’ tercih ediyorlar.

Slow-Food nedir?

Slow Food, adından da anlaşıldığı üzere hepimizin aşina olduğu Fast Food konseptinin zıttı aslında; hem kelime anlamı, hem de arkasında yatan felsefe itibariyle. ‘Yavaş Yemek’ anlamına gelen bu akımın en fazla altını çizmek istediğim özelliği merkezinde bölge kavramının olması. Bir başka deyişle, hareketin temelinde bir bölgenin coğrafyasına ait, lokal ürünler kullanmak ve dışarıdan, hazır ürün almamak yatıyor. Bu da geleneksel yemek kültürünün korunmasını getiriyor beraberinde. 

Okinawa Japonya ve Dünyadan daha fazla ortalama yaşama ömrüne sahip insanların yaşadığı bir adadır. Asırlık ömürlerini sağlıklı beslenme, basit yaşam biçimleri, yeşil çaya, astropikal iklime ve ikigaiye borçlular.

İkigai nedir?

İKİGAİ” iki sözcüğün birleşmesinden oluşuyor. “İKİ” hayat, “GAİ” hedef, amaç ve gaye anlamına geliyor. Yani ikigai bir hedefe, gaye ya da arzuya hiçbir zorlama olmadan içten ve kendiliğinden bağlılık hissetme duygusu. İşte seni yataktan fırlayarak çıkartan ve hedefine odaklanmanı sağlayan bu duygu. Sabah yedide alarmın çalıp uyandığında, yatağından doğrulup halıya boş boş bakmaya başladığında, neden hayatta olduğunu sorguladığında ihtiyacın olan şey. Hayatına bir anlam katan, bir misyon yükleyen, çevreniz için faydalı olacağınızı hissettiğiniz bir amaç.

Okinawa’lıların beslenmesi ile ilgili farklı bilgilere ulaşmak isterseniz, Hürriyet Yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu ve Fotoğrafçı Sebati Karakurt, Okinawa Adası’nda insan ömrünün neden daha uzun sürdüğünü, insanların birçoğunun nasıl 100 yaşın üzerinde olduğunu incelemek için Okinawa’ya gittikleri röpörtajın linki aşağıda:)

Bu tarz içerikleri daha çok görmek isterseniz, beni takip edin:)

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/uzun-yasam-tartismasi-okinawa-tartismasi-olacak-4409993

”Slow food”

https://www.themagger.com/slow-food-akimi-nedir-makale/

”Uzun yaşam tartışması Okinawa tartışması olacak”

http://www.milliyet.com.tr/Japonlarin-yataktan-cikaran-felsefesi–Ikigai-nedir–molatik-979/

”Ikigai nedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir